Taktika narcisa pre posilnenie puta s obeťou nie je stále na prvý pohľad viditeľná či rozoznateľná, hlavne, ak si ešte nie sme ani vedomí toho, s kým máme tú česť. Dočasné citové zabezpečenie, ktoré je potrebné pre udržanie trošku bližšieho kontaktu narcisa s jeho obeťou, je založené na jej ranení a opätovnom posilnení puta medzi nimi. K tomu mu slúžia periodické citové “výkony” z jeho strany, aby tá druhá strana dostávala nejakú tú omrvinku lásky pre dokázanie jeho lásky k nej a udržanie obete v citovom lipnutí na ňom na ďalšie ich “spoločné” “partnerské” obdobie. Tým drží svoju obeť pri sebe v silnom pute a emočnej závislosti na ňom. 

Vo vzťahu po počiatočnom láskavom bombardovaní partnerky narcis zrazu nesystematicky a nevypočítateľne zmení pravidlá:

rozdá odmeny či určí hranice obmedzením doterajších obvyklých noriem medzi nimi, čím v nej pôsobí značnú neistotu. Toto zneistenie pre ňu nezapríčiní odcudzenie sa a nepôsobí odstrašujúco, práve naopak: otrasený človek ešte viac chce svojmu partnerovi vyhovieť vo viere, že on si to všimne a bude ju viac milovať. Spraví všetko, aby ten kúsok odmeny (odplaty) dostali. 

Hráčom hazardných hier je povedomý ten pocit, keď vďaka občasným malým výhram dostanú potvrdenie k tomu, že sa oplatí čakať aj na ďalšiu.  Tieto zriedkavé výhry ich držia pri hracích automatoch dovtedy, kým sa ich vrecká a peňaženky nevyprázdnia úplne. Akonáhle dôjde k emočnému naplneniu, endorfínom zaplavené telo ich odmení za ten výkon – teda za to, že trpezlivo (či nie až tak trpezlivo) počkali na svoju vysnívanú odmenu. 

Tak isto môžu mať aj panický pocit nedostatku pri vynechaní týchto malých dopingov – uistení.  

Práve takéto obdobné pripomenutie využíva narcis k vytvoreniu ešte silnejšieho puta medzi ním a svojou obeťou. Keď už vníma, že by sa druhému podarilo odpútať sa od neho, odmení ju pozornosťou.  Tým ju opäť pripúta k sebe do vzťahu, ktorý slúži jedine narcisovi cez vedomú manipuláciu s partnerom. 

Narcis jej bude emočne ubližovať a ju týrať. Po neznesiteľnosti takejto situácie zo strany obete jej spraví malinkatú radosť, aby ona opäť mohla dúfať v jeho trvalom pričinení, pri čom tá jeho vypočítavosť je zase iba dočasná, aby ich vzťah neskolaboval. Až kým obeť vydrží toto jeho citové vydieranie, on dostáva svoje naplnenie cez jej energiu. Obeť vtedy ešte nevie, že pri narcisovi takáto pozornosť je dočasná a nikdy nie trvalá. Milé slová alebo činy sú iba tými cyklickými potvrdeniami omrviniek lásky, z čoho je v skutočnosti na smrť vydesený. 

Ak sa niekto dostane do bahnistej močariny narcisa, je dobré, keď vie, ako ťažko sa z neho vymotáva. Nezabudnime ale na jednu vec: DÁ SA…. 

Na začiatku vzťahu ťa narcis zahrnie láskou, obsype pozornosťou, pochopením a tým svojim nekončiacim šarmom ťa zloží z nôh. Budeš pre neho tá najpôvabnejšia, najmúdrejšia žena s najčistejšou dušou, ktorú kedy zazrel a vie, že našiel v tebe tú ženu, ktorú doteraz stále hľadal. Ty si si istá, že tiež si v ňom našla svojho princa, ktorý prišiel na bielom koni. Až dovtedy, kým…. 

…. kým bez upozornenia ťa na zmenu, prepne na iný režim…. 

Všetko, čo na začiatku vašej rozprávkovej idyly na tebe obdivoval, zrazu je tou najväčšou chybou, ktorú máš. Nerobíš dobre nič, v čom si predtým pre neho najlepšia bola, dokonca by si sa s tým ani zaoberať nemala – podľa neho.

Nechápeš ničomu. Čo sa to tu zrazu stalo? Prečo je všetko úplne inak, než bolo? Začneš sa obviňovať, pri čom jasne vidíš, že ty si sa nezmenila…. to on sa stiahol do pozadia svojho srdca a nevieš, či teraz snívaš alebo predtým si žila v sne. 

Berie ťa ako samozrejmosť…. ako starú hračku, ktorú pomaličky je čas položiť na svoje miesto. Vôbec nevieš, či ťa niekedy miloval, alebo aj to bola súčasť jeho hry s tebou. 

Každopádne:

 • ťa učí nájsť svoju hodnotu
 • učí ťa byť sebavedomejšou
 • učí ťa nebáť sa Života
 • učí ťa nebyť tak prísnou na seba a tým ani na neho
 • učí ťa rozpoznať úprimnosť od masky dokonalosti
 • učí ťa vedieť žiť lásku…. k sebe, k nemu…. tú skutočnú…. bezpodmienečnú…. nech sa deje čokoľvek….
 • On ťa len učí úprimne sa tešiť zo života. Aj keď jeho spôsob je podpriemerný a nečestný, až drzo-sebecký, ty sa vďaka jeho taktikám naučíš, kým v skutočnosti SI…. láskou nekončiacou. 

Preto nehľadaj chybu v sebe. Chyby neexistujú. Sú iba informácie na spracovanie, ktoré ty zvládneš.

A či aj on? To ostáva veľkou záhadou, veď BY potreboval ODVAHU začať sa POZASTAVOVAŤ PRI SEBE a dodať sám sebe tú chýbajúcu energiu, ktorú so svojim okúlujúcim úsmevom vyčaril od teba – pre seba…. Nikdy nie pre teba bol tu – nezabudni, žienka Zeme…. on ťa len využil pre svoj prospech, aby sa nemusel POZRIEŤ DO SEBA, veď by mu neostala iná možnosť, než sa priznať: celý svoj iluzórny život musí opustiť a začať stavať všetko od základov odznova – a k tomu on odvahu zriedkakedy naberie…. 

Sebanenávisť a pohŕdanie samého seba premietne na teba. Nenávidí ťa, odmieta tvoju podstatu a ponižuje ťa presne tak, ako sa cíti on sám voči sebe. Ak vieš, že ti ukazuje len toho úbohého seba cez sebecké prejavy k tebe, už sa na neho nedokážeš ani hnevať – veď NECÍTI ešte…. 

Cez svoje čini a slová chce dosiahnuť, aby si citovo nebola v nadvláde. Emočnými fackami chce dokázať, že si nehodnotná, odvrhnutá a nemáš žiadnu sebaistotu…. že tým poukazuje na seba, si to ani neuvedomuje. Nepripúšťa si, že by on nebol dokonalým. 

Striedavé prejavy a obdobia lásky a týrania ťa úplne vyčerpávajú. 

Ľudia, ktorí majú dostatok sebavedomia, v takomto extrémnom štádiu sa mu otočia chrbtom a odídu od neho ďaleko, ako sa len dá. Jasne, že vtedy, keď vidí, že jeho obeť odchádza, nahodí udicu a odchytá ju naspäť do svojich sietí láskavosti, pozornosti, a bude sa tváriť, ako keby mu všetko došlo a sa náhle zmenil k úprimnému človeku, do ktorého si sa na začiatku zaľúbila. Ak nie si dostatočne pozorná, sa mu podarí nahovoriť ti, že je opäť všetko v najlepšom poriadku vo vašom vzťahu. Lúče lásky ťa zase hrejú a si šťastná…. do doby, kým ťa získa späť na svoju stranu.

Jemu je úplne jedno, ako hlboko zraní tvoje srdiečko…. veď on ho nemá. Ty pre neho neexistuješ. Existuje iba tvoja energia, ktorá ho napĺňa, pretože svoju v sebe ešte nenašiel. Utvrdzuje ťa v tom, že by si bez neho neprežila. Hovorí ale iba o sebe: neprežil by on bez teba, bez tvojej podpory jeho nenásytného ega. 

Stále “práve včas” ti dodá tú omrvinku lásky, aby si od neho nedokázala odtrhnúť. Veľmi dobre vie, čo robí…. 

Dovtedy budeš lipnúť na týchto krátkych a čím ďalej, tým kratších fázach “lásky”, kým si neuvedomíš: zaslúžiš si oveľa viac…. zaslúžiš si skutočnú lásku, ktorá je nekončiaca a stále prítomná…. lásku bezpodmienečnú, ktorú netreba dokazovať…. ktorá “iba” JE. 

Ak sa ti podarí dosiahnuť stavu ŽIADNEHO KONTAKTU S NÍM, si voľná.

Dodržaním odstupu od neho budeš schopná vytiahnuť ten hlboko zapichnutý hák z tvojho srdca, ktorým ťa bodol počas hry, ktorú s tebou, bez tvojho vedomia, hral. Už nebude môcť, ako ujo s cukríkmi, tvoju pozornosť zamerať na neho. Tvoja úprimná láska k nemu sa uzavrela. Tvoje city, ktoré si k nemu cítila, sú mimo jeho právomoci a dosahu.  Odteraz sa TY ROZHODUJEŠ.

Tie krásne pocity, ktoré si k nemu cítila, sú a ostanú už iba pre teba…. a pre muža, ktorý k tebe bude mať úprimné pocity, bude si ťa vážiť natoľko, že podobná neférová hra ho nikdy ani nenapadne. Bude vedieť, že so srdcom sa nezahráva, iba miluje. 

okh. 

——————-–—– 

Ak tak cítiš, že sa potrebuješ vymaniť z rúk manipulácie, som tu pre Teba. 

Možnosti výberu našej konzultácie:   

 • cez fb chat    
 • telefonicky    
 • videohovorom alebo     
 • osobne v okolí KE    

0903858930, harmonia.andy@gmail.com,       

fb: https://www.facebook.com/okharmony1      

Ostávam v láske: Andy  

 

 
🙂

Pridaj sa aj ty k téme 🙂

Follow by Email
YouTube
Instagram